איך להתמודד עם דיכאון

חוסר היכולת לשאוב הנאה מדברים, שבדרך כלל, גורמים להנאה, הוא אחד מתסמיני הדיכאון. שנים רבות, נטו להתעלם ממנו, ל"טובת" התסמינים ה"קשים" שכללו: מצב רוח ירוד, בעיות ריכוז וזיכרון, בעיות שינה, בעיות בתיאבון, תחושות אשם ומחשבות אובדניות.

איך להתמודד עם דיכאון?

בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, הוכרה אנהדוניה כתסמין מרכזי של דיכאון ושאר הפרעות מצב רוח. רבים מהאנשים לא יודעים איך להתמודד עם דיכאון, או עם אנהדוניה כתסמין נפוץ. הדרך הטובה ביותר לתאר אנהדוניה היא באמצעות דוגמאות: אמא שחווה תסמין זה אינה נהנית לשחק עם תינוקה, כדורגלן אינו שמח יותר כאשר קבוצתו מנצחת, נער מתבגר נותר אדיש לאחר שעבר בהצלחה מבחן נהיגה.

אנהדוניה ודיכאון

לא כל הלוקים בדיכאון סובלים גם מאנהדוניה. חולים רבים הלוקים בדיכאון קל עד בינוני עשויים דווקא לשפר את מצב רוחם אם הם חווים התנסויות מהנות, אך במקרים של דיכאון חמור, הופכת אנהדוניה לבעיה רצינית.
חוסר היכולת ליהנות מדברים הופך את מצב הרוח ל"שטוח". הלוקים בתסמין זה אינם מסוגלים להרגיש ולהגיב כשורה, הופכים למעין אדישים לסובב אותם ואינם יכולים "להזיז" דברים. אנהדוניה מערימה קשיים על מערכות יחסים בין אישיים וחברתיים ועלולה להוביל לאיבוד עניין ורצון בקיום יחסי מין.

דיכאון מתואר, לעיתים, כמחלה עלומה. הלוקים בה נוטים להסתיר את תסמיניהם מחשש שמא יראו בלתי כשירים להתמודד בכוחות עצמם עם מצוקותיהם. פניה לקבלת עזרה נחשבת, בטעות, כגילוי של חולשה, והענות לטיפול תרופתי או מילולי מקובלת לפעמים כסוג של "הרמת ידיים". הסרת אות הקלון מדיכאון ומהפרעות נפשיות אחרות היא משימה בעלת חשיבות מן המעלה הראשונה בכדי להגביר את ההיענות לטיפול ובכדי להגדיל את שיעור הצלחתו. התייחסות פרטנית לתסמין האנהדוניה נוחה יותר לחלק מן הלוקים בדיכאון ומגבירה את המוטיבציה שלהם לקבלת עזרה.

איך מטפלים באנהדוניה?

מקובל לטפל באנהדוניה, כחלק ממכלול של תסמיני דיכאון, באמצעות תרופות אנטי דיכאוניות ופסיכותרפיה. הדרכים הפחות מקובלות, אך בעלות היכולת לעורר, כנראה, את מערכת ההנאה במוח, הן פעילות גופנית סדירה והשלמה תזונתית של חומצות שומן אומגה 3 (ראו טיפול טבעי בדיכאון באמצעות תזונה).

טכניקות הדמיה חדשות שנקראות הדמיה תפקודית באמצעות תהודה מגנטית (fMRI) מאפשרות לסרוק את המוח בעת פעולה. בעזרת טכניקה זו נמצא כי פעילות גופנית סדירה והשלמה תזונתית של אומגה 3, כהשלמה לטיפול מקובל או אף שלעצמן, מגבירות את פעילותם של מרכזים במוח הקשורים, כנראה להנאה. הגברת פעילותם של מרכזים אלה קשורה בירידה בחומרת האנהדוניה.

לפרק הבא: שכול, יגון ודיכאון