אלכוהול ודיכאון

שתיית אלכוהול מעניקה, לפרק זמן קצר, תחושה נעימה ורוגע נפשי. מסיבה זו נוטים חלק מן הלוקים בדיכאון "להטביע את יגונם בשיכר".
צריכה ממושכת וכבדה של אלכוהול כאמצעי לריפוי עצמי או כדרך להשגת השינה המיוחלת, או כשיטה להוספת רכיב שמחה לחיים העגומים, מגבירה ומעצימה, בסופו של דבר, את תסמיני הדיכאון. אם בתחילה לוגמים מעט אלכוהול בכדי לחמם את הנפש, במרוצת הזמן גדלות הכמויות ואיתן גדלות הבעיות הנפשיות והגופניות כאחד. אם גם מתמכרים לטיפה המרה כי אז הניסיון העצמי לרפא בעיה אחת יצר שתי בעיות קשות לטיפול.

מדוע השילוב בין בעיית שתייה לבין דיכאון מדאיג במיוחד?
אלכוהול משבש את יכולת השיפוט וגורם לאנשים להיות תזזיתיים ונכונים להרבות בנטילת סיכונים. אלכוהול משחרר את המעצורים ומגביר את ההתנהגות התוקפנית ואת המעשים האלימים. אחד התסמינים הקשים של דיכאון הוא מחשבות אובדניות. חוסר בשליטה עצמית, שיפוט לקוי ופעילות בלתי שקולה שנגרמים בעקבות שתיית אלכוהול, מגבירים את הסיכון לניסיונות התאבדות בפועל. נמצא ששיעור גבוה יותר של התאבדויות או ניסיונות להתאבד קשור לאלכוהול.

לדיכאון שמשולב בשתיית אלכוהול יש גם הבט חברתי. האלכוהול מעצים את הקשיים של הלוקה בדיכאון במקום העבודה, בבית ובחברה והופך אותם לבולטים לעין. התעצמות הקשיים מחמירה את מצב הדיכאון שעלול להוביל להגברת שתיית האלכוהול, וכך נכנסים למעגל קסמים שקשה לצאת ממנו.
שתייה מרובה של אלכוהול פוגעת בתפקודי מערכות רבות בגוף. חולשה גופנית מגבירה את תסמיני הדיכאון.
שילוב של אלכוהול עם תרופות אנטי דיכאוניות עלול להגביר את תופעות הלוואי, ובמקרים מסוימים עלול להיות קטלני.

מהו הקשר בין שתיית אלכוהול לבין הופעת דיכאון?
מחקרים שנערכו שפכו אור על השפעות האלכוהול על המוח ועל השינויים המתחוללים במוח בעת דיכאון. נמצא שהמנגנונים הקשורים להופעת תסמיני דיכאון, כגון: מצב רוח שפוף, חרדה, בעיות שינה ובעיות תיאבון, מושפעים ומומרצים על-ידי אלכוהול.
שתייה מרובה של אלכוהול היא דרך שגויה להתגברות על קשיים חברתיים, על דימוי עצמי נמוך ועל הערכה עצמית נמוכה. אלה הם תסמינים אופייניים לדיכאון.

מתי אדע שיש לי בעיית שתייה של אלכוהול?
להלן מספר אותות מבשרי סכנה בקשר לאלכוהול:

  • אתה שותה אלכוהול בכדי לברוח מדאגות ומבעיות.
  • אתה מסתייע באלכוהול בכדי להירדם.
  • שתיית אלכוהול הופכת להיות חשובה ומרכזית.
  • אתה שותה אלכוהול לבד בדרך קבע.
  • אנשים מעירים לך על הרגלי השתייה וזה מציק לך.
  • אתה חש רגשות אשם בגלל שתיית אלכוהול.

אם לקית בדיכאון, אלכוהול הוא הפתרון הרע ביותר לבעיותיך. האלכוהול יקשה עליך לתפקד בחיי היומיום, ירחיק ממך את קרוביך היכולים להעניק לך תמיכה וסיוע בעת הדיכאון, יחריף את התסמינים המעיקים עליך, יאריך את משך מחלתך ויצור לך בעיה קשה מנשוא – התמכרות לאלכוהול. שומר נפשו ירחק מפתרון מתעתע זה.

לפרק הבא: סמים ודיכאון