סמים ודיכאון

אנשים שמשתמשים בסמים חשים היטב את השפעתם על שינוי מצב הרוח. לעיתים השינויים קלים וחולפים, אך לעיתים השינויים הם כה קשים ומעוררי פלצות, עד שהם עלולים לגרום לפרצי דיכאון חמורים.
השימוש בסמים ודיכאון הם תופעות כה שכיחות ולכן הן עלולות להתחולל בו זמנית. יחסי הגומלין ביניהן יכולים ללבוש את הצורות הבאות:

  • אדם הלוקה בדיכאון משתמש בסמים בתקווה שיזכה בהקלה מהתסמינים המעיקים.
  • תסמיני דיכאון מתפתחים, באופן ישיר, כתוצאה מנטילת סמים, או כחלק מתהליך גמילה מסמים. מצב הרוח השפוף האופייני לתהליך הגמילה עשוי להיות קצר ומוגבל, אך עלול גם להיות ממושך ולהוביל להתפתחות מחלה דיכאונית.
  • אדם משתמש בסמים בכדי להימלט מבעיות בתקופה מעיקה של חייו. עקה זו עלולה להצית בו פרץ של דיכאון.
  • שימוש בסמים קשים עלול להוביל לבעיות כלכליות כבדות, לקשיים במערכות יחסים ולהסתבכות עם החוק. לחצים מצטברים בעקבות בעיות אלה עלולים להביא להתפרצות דיכאון.
  • אנשים מדוכאים עלולים להשתמש בסמים כאמצעי לשים קץ לחייהם.

מדוע לסמים יש לעיתים השפעה כה קשה על אנשים שרק רצו ליהנות מעט?
חומרים כימיים במוח שנקראים ממסרים עצביים הם המפתח לדרך בה אנו מרגישים. במילים אחרות, חומרים אלה שולטים ברגשותינו. בעת דיכאון משתנות רמות החומרים הללו במוח.
שימוש בסמים משפיע אף הוא על רמותיהם של הממסרים העצביים במוח. מסיבה זו משפיעים הסמים על הדרך בה אנו מרגישים.
הממסרים העצביים מושפעים על-ידי סמים שונים:

  • דופמין מושפע על-ידי קוקאין, אמפטמינים ואקסטזי.
  • סרוטונין מושפע על-ידי אקסטזי ואל-אס-די.
  • נוראדרנלין מושפע על-ידי אמפטמינים, אופיום, הרואין ומורפיום.
תרופות נוגדות דיכאון פועלות אף הן על שלושה ממסרים עצביים אלה שקובעים את מצב הרוח.

מהי משמעות תחושות הדיכאון של אדם שמשתמש בסמים?
בכדי לטפל ביעילות בדיכאון הכרוך גם בנטילת סמים, על הרופא לברר מהו חלקו של הסם בדיכאון. אם תחושת הדיכאון היא תוצאה של תהליך הגמילה, קרוב לודאי כי התחושה היא זמנית, ושימוש בתרופות נוגדות דיכאון יהיה חסר תועלת, משום שהשפעת התרופות תבוא לידי ביטוי רק אחרי מספר שבועות. הטיפול הנאות במקרה זה הוא גמילה הדרגתית של המכור לסמים.

שימוש בסמים עלול לעורר תסמיני דיכאון. קשה לקבוע בוודאות מה קדם למה: האם הדיכאון הוביל לשימוש בסמים? או שמא השימוש בסמים הוביל לדיכאון. אבחון מדויק של מהות הבעיה יאפשר לרופא להחליט האם יש לטפל בדיכאון (בהנחה כי החלמה תוביל להפסקת השימוש בסמים) או שמא לטפל בהתמכרות לסמים (בהנחה כי גמילה מהסמים תעלים את תסמיני הדיכאון).

מהי השפעת קנביס (מריחואנה וחשיש) על מצב הרוח?
השפעתם של סמים אלה, המכונים סמים קלים משום שאינם גורמים להתמכרות גופנית, תלויה במצב רוחו של המשתמש בהם בעת נטילתם. באופן כללי, מריחואנה וחשיש מעצימים את מצב הרוח הקיים. אם הנוטל אותם היה מעט עצוב בתחילה, סופו של דבר שיחוש שפוף ומדוכא מאוד. במקרים קיצוניים הוא עלול לחוות מחשבות אובדניות. מצב דכאוני זה הוא קצר מועד, בדרך כלל, ואורכו שעות ספורות. ישנן ראיות לכך ששימוש כבד במריחואנה במשך תקופה ארוכה, עלול להוביל לאדישות, להתנתקות מהסובב ולאיבוד יוזמה ודחף לפעול. מצב כזה עלול להתפרש בטעות כדיכאון. כמו כן, רגזנות, איבוד תיאבון ונדודי שינה, שמתחוללים בעת ניסיון להפסיק שימוש כבד במריחואנה, עלולים להתפרש בטעות כתסמיני דיכאון.

אולי תהיו מעוניינים לקרוא גם על הקשר בין אלכוהול ודיכאון.

לפרק הבא: הערכה עצמית